Špeciálny pedagóg
Základné informácie
Školský špeciálny pedagóg: Mgr. Andová Mária
kontakt: 0903575735 - 14.00 - 15.30 hod. - telefonovať
Konzultáčné hodiny: štvrtok - 8.00 - 8.45
streda - 7.30 - 8.45
pondelok - 14.00 - 15.00 /po telefonickom dohovore/
Čo znamenajú niektoré pojmy
Dysotografia- je porucha učenia prejavujúca sa v pravopise. Nepostihuje celú oblasť gramatiky, týka sa len tzv. špecifických dysortografických javov.
Prejavy:
• ťažkosti v diferenciácii mäkkých a tvrdých slabík dy/di, ty/ti, ny/ni, ly/li,
• písanie slabík di, ti, ni, li, de, te, ne, le s mäkčeňom,
• problematika krátkych a dlhých samohlások,
• nerešpektovanie poradia písmen v slovách, vynechávanie písmen,
• nezvládnutá analýza viet, spájanie slov vo vetách.
Prejavy:
• zámena opticky podobných písmen napr. b-d, s-z, m-n, u-n ...,
• zámena písmen, ktoré sú akusticky podobné napr. b-p, ž-š, t-d, s-z, k-g...,
• zámena funkčne podobných písmen, napr. samohlások a-o-e-u, spoluhlások h-k-l,
• zámena poradia písmen v čítaných slovách,
• vynechávanie písmen, vkladanie samohlások do spoluhláskových skupín, vynechávanie akejkoľvek časti slova,
• ťažkosti pri prechode od slabikovania k plynulému čítaniu,
• nerozlišovanie kvality písmen, slabík (zanedbávanie dĺžňov, nesprávne čítanie mäkkých a tvrdých slabík di, ti, ni, li, dy, ty, ny, ly, prípadne zámena týchto slabík).
Dyskalkúlia
Porucha počítania. Porucha ovládania základných matematických operácií a nie pochopenia vyššej matematiky. Prejavuje sa neschopnosťou priraďovať počet k číslici, nedostatočnými matematickými predstavami, sťaženou orientáciou na číselnej osi, zamieňaním tvarovo podobných číslic, neschopnosťou uskutočňovať matematické operácie (sčítanie, odčítanie, násobenie, delenie), neschopnosťou v priestorovej orientácii pri práci s číslami a aj v geometrii. Vo vyučovacom procese má žiak ťažkosti pracovať s matematickými pojmami, či s matematickými operáciami.
Dysgrafia
Porucha grafického prejavu, najmä písania, znížená schopnosť až neschopnosť osvojiť si zručnosť písania. Ťažkosti sa prejavujú pri tvaroch a poradí písmen, nie pri obsahovej stránke písomného prejavu. Grafický prejav dieťaťa je nečitateľný, dieťa si ťažko pamätá písmená a ťažko ich napodobňuje. Výsledkom je jeho znížená kvalita (týkajúca sa tvaru, veľkosti i sklonu písma, prípadne i nedodržiavania linajky a priestoru zošita), niekedy vo forme nečitateľného písma pre druhých a v najťažších prípadoch aj pre pisateľa. Okrem porušenia tvarov písma býva porušené tempo písania, ruka je rýchlo unaviteľná. Dysgrafia môže postihnúť aj výtvarný prejav. V matematike sa môže prejavovať zamieňaním poradia číslic v číslach i podpisovaní čísel pri sčítaní a odčítaní pod seba. V školskej práci žiaka sa dysgrafia prejavuje aj neschopnosťou zaznačiť si písomne učivo a poznámky využívať k vlastnému učeniu, · pomalým pracovným tempom, · neschopnosťou preukázať reálnu vedomostnú úroveň pri písomných previerkach.
• má výrazné problémy pri udržaní koncentrácie, je nesústredené,
• dieťa je ťažko ovládateľné.
ADD- je porucha pozornosti.V podstate má rovnaké príznaky ako dieťa s ADHD, ale s tým rozdielom, že sa u neho neprejavuje nadmerná aktivita, agresivita ani prehnaná impulzívnosť. Sú to deti, ktoré potrebujú rovnako ako deti s ADHD veľmi citlivý prístup, podporu, motiváciu a v niektorých prípadoch a situáciách možno i konkrétny návod na to, ako sa majú správať.
Prejavy :
• je skôr veľmi tiché, ustráchané a nenápadné,
• mnohokrát ide o plachého samotára,
• taktiež má veľmi veľké problémy s udržaním pozornosti.
Prejavy:
• dieťa je pomalé, ťažkopádne, neobratné,
• je to skôr plachý samotár,
• je mnohokrát bez záujmu.
Na liečenie týchto porúch sa musí podieľať tím odborníkov ako sú: detský lekár, detský psychológ, špeciálny pedagóg, homeopat .
Hyperaktívny žiak - prístupy k dieťaťu
- Dieťa by malo sedieť v lavici samé, prípadne vedľa veľmi kľudného spolužiaka.
- Dbať na to, aby malo poriadok na lavici i v jej okolí, prípadne mu s usporiadaním vecí pomôcť. Nič navyše nemá odpútavať pozornosť žiaka od práce.
- Zopakovať pokyn k práci jednoduchou, jasnou formuláciou priamo žiakovi - podľa možnosti z očí do očí.
- Priebežne a častejšie ako u iných žiakov sa zaujímať o plnenie daného pokynu.
- Podľa potreby i častejšie usmerniť pozornosť na riešenie zadanej práce.
- Cieľom je naučiť dieťa zadanú úlohu dokončiť
- Posilniť uvedené správanie povzbudením, pochvalou.
- Neupozorňovať nadmerne.
- Neprejavovať často nespokojnosť.
- Tolerovať pohybový nepokoj v lavici - do istej miery napomáha dieťaťu sústrediť sa na prácu (i keď to znie paradoxne).
- Umožniť viac pohybovej aktivity - napr. vynes toto do koša, rozdaj v tomto rade papiere, pozbieraj zošity a podobne. Pohyb pre žiaka znamená uvoľnenie, oddych.
- Dať žiakovi najavo, že aj on dostane priestor na vyjadrenie svojho názoru, rozpovedanie zážitku.
- Pochváliť za aktívny záujem o niečo.
- Učiť žiaka postupne vyčkať- odsúvať potrebu okamžite splniť prianie.
- Postupovať po menších krokoch.
- Viac povzbudzovať - vieš to, začni, pokračuj, robíš to celkom dobre, ide ti to pekne, len pokračuj smelo ďalej.
- Návrat k práci možno docieliť aj neverbálne - dotykom na plece dieťaťa alebo pohladením po chrbte či hlave, niekedy sú tieto výzvy výraznejšie ako výzvy slovné.
- Učiť žiaka vnímať rozdiel medzi prácou a oddychom- ak toto dokončíš, budeš mať chvíľu oddych.
- Umožňovať "mini-prestávky" aj počas vyučovacej hodiny. A teraz zas pokračuj - sústreď sa. Žiak by si mal navyknúť na určité pokyny - používať teda tie isté slová.
- Častejšie striedať aktivity - písomná, ústna, pohybová.
- Skúšať na známky nanajvýš počas prvých troch vyučovacích hodín. Zariadiť situáciu tak, aby dieťa odpovedalo tak sústredene a tak ako najlepšie vie.
- Pri písomných prácach stáť pri jeho lavici alebo aspoň v dohľade žiaka - tým napomáhať v sústredení a snahe.
- Zhovievavo hodnotiť úpravu písomných prác a písmo i celkovú telesnú obratnosť.
- Striktne pristupovať v situáciách , kedy ruší prácu vo svojom okolí.
- Dať jasný a jednoznačný pokyn - nie hodnotiaci - povedať, čo môže robiť. Napr. poď ku mne, pozri na mňa, nehádž, počítaj, sústreď sa, píš a pod. Nie: nevyrušuj, prestaň, prečo nepíšeš? - takéto pokyny nie sú pre žiaka dosť konkrétne a priamo meniace jeho správanie. V obdobiach výrazne zhoršenej výkonnosti a nepokoja sa dohodnúť s rodičmi žiaka, že si dáme tzv. "oddychový týždeň" - treba zmierniť tlak a množstvo povinností na žiaka, poskytnúť touto formou oddych.
- Zhoršenie správania, nepokoj i slabá výkonnosť signalizujú vždy preťaženosť dieťaťa. Malo by pritom ísť o dohodu medzi dospelými, dieťa o nej vedieť nemá. Sú to obdobia pred polrokom, jarné mesiace, skrátka keď výukový proces beží nepretržite 2-3 mesiace.
- Úzko spolupracovať s rodičmi žiaka, prípadne aj so psychológom. Najmä v otázkach dohody a zhody na požiadavkách na žiaka a možných očakávaniach.
Kompenzačné a špeciálne učebné pomôcky pre žiakov s vývinovými poruchami učenia (VPU)
Žiaci s vývinovými poruchami učenia v škole používajú pomôcky:
· Technické pomôcky: diktafón (žiak ho môže používať po dohode s vyučujúcim pri vysvetľovaní nového učiva, v praxi sa osvedčilo, že zapnutie a vypnutie diktafónu počas výkladu na hodine realizuje pedagóg), magnetofón pri nahrávaní učiva pri domácej príprave, prenosný DVD prehrávač, kalkulačka, počítač/notebook, korekcia gramatiky v počítači. MŠ SR schválilo učebnú pomôcku Program DysCom SK pod č. CD-2007-23443/47459- 1:914 s platnosťou od 1. februára 2008 a odporúča jej používanie pri výchovno-vzdelávacej a poradenskej činnosti so zameraním na žiakov so ŠVVP a žiakov s ťažkosťami s osvojovaním čítania a písania v školách a poradenských zariadeniach (Časť 2.1 Všeobecné pokyny bod 21 POP 2008/2009). CD Odvážny Viliam - výučbový program na rozvoj pasívnej a aktívnej slovnej zásoby pre žiakov so sluchovým postihnutím v prípravnom až 3. ročníku, Naslouchej a hrej si - cvičenie sluchovej pamäti a diferenciácie zvukov, Než začne matematika - pre MŠ, 1. roč. ZŠ, logopedické pracoviská, hravým spôsobom rozvíja a upevňuje základy matematického poznania a logiky, Detský kútik 1 - 5 - pre 1. - 4. roč. ZŠ a na vyučovanie žiakov s VPU, Maľovanie pre deti - zoznamuje deti s kreslením na počítači, FONO - súbor programov na rečovú terapiu vhodný pre deti s poruchami reči a poruchami učenia sa; program má doložku MŠ SR, Boardmaker - CD - poskytuje široké možnosti vytvárania vzdelávacích materiálov ako napr. pracovné listy, hry a pod.
· Didaktické pomôcky: pravidlá slovenského pravopisu, rôzne gramatické tabuľky (žiak ich môže mať k dispozícii kedykoľvek počas vyučovacej hodiny), tabuľka malej a veľkej násobilky, číselná os, prehľad vzorcov, matematické, fyzikálne, chemické tabuľky, atlas, slovník, ilustrácie, kartičky so slabikami, názorné pomôcky.
· Upravené materiály: tlačené (kopírované) materiály na individuálnu prácu, predpísané texty na dopĺňanie, cvičenia, kde i, y len dopisuje, diktát pripravený ako doplňovačka, učiteľom pripravené poznámky - nalepenie do zošita, odkopírované poznámky od spolužiakov, farebné podčiarkovanie, zvýrazňovanie podstatného v texte, vypracovanie osnovy, vyjadrenie obsahu obrázkom, nákresy, rozdelenie učebného textu pri štúdiu na kratšie úseky, vypracovanie konspektu (zápis podstatného z toho, čo sa práve naučil v bodoch).
· Kompenzačné pomôcky: dyslektické (čítacie) okienko (text sa postupne odkrýva a číta nahlas po slabikách), dyslektická tabuľka (pomocou farebného odlíšenia a prehľadného usporiadania rozdelenia hlások sa uplatňujú gramatické pravidlá o tvrdých, mäkkých spoluhláskach a slabikách, o vybraných slovách), obrázková abeceda, písmená na kockách, špeciálna lavica so sklopnou doskou na čítanie, gymnastická lopta, ďalšie pomôcky odporúčané poradenským zariadením.
· Školské potreby: násadka na správne držanie písacieho náčinia, písacie potreby, ktoré "nezadrhávajú" po papieri a nie sú príliš tenké na uchopenie, pero, ktoré nezanecháva machule (nie plniace), linajkové, štvorčekové zošity, podložky s pomocnými linajkami, záložka.
Špeciálne učebnice a pracovné listy:
· V triede učiteľ dbá, aby žiak využíval kompenzačné pomôcky, umiestni ho na miesto, kde nie je rušený spolužiakmi. Nie každý žiak potrebuje používať všetky uvedené pomôcky, vždy je však potrebný individuálny prístup k žiakovi a individualizácia metód na uľahčenie učenia sa žiakov.
· Pri individuálnych a skupinových intervenciách školský špeciálny pedagóg, školský logopéd používa pomôcky: svetelný bzučiak, vysielačka, čitateľské tabuľky, skladačky, dominá, puzzle, pexesá, karty na rozvíjanie jazykových schopností, geometrické tvary, bludiská, obrázkové dominá, kobercové písmenká, písmenkové bludiská, na rozvíjanie motoriky motanice, navliekanie šnúrok, guľôčkové labyrinty, hry pre deti, stavebnice, mozaiky, skladačky, korálky, Jazyk a reč (obrázkový a metodický materiál na podporu prirodzeného vývinu reči), PRL Kuliferdo, Intervenčné programy, Dyspro, Dyscom, Tablexia, Nápravné cvičenia – Kaminet, Kupoz, Kuprev, Ropratem 1 a 2, Bystríkove pomôcky, Dysháčik a rôzne iné.
· Na vstupnú špeciálnopedagogickú diagnostiku: testy, tabuľky, hry s kartami, kockami, paličkami, žetónmi, tabuľkami, kalendár, hodiny Na cvičenia zrakového vnímania: dva zdanlivo rovnaké obrázky (vyhľadávanie rozdielov), vyhľadávanie skrytých predmetov na obrázku, hľadanie cesty bludiskom, skladanie a rozkladanie obrázkov z častí (puzzle).
Činnosť školského špeciálneho pedagóga:
Práca so žiakmi – priama práca v zmysle špeciálno-pedagogickej reedukácie a kompenzácie ich porúch.
Spolupráca s učiteľmi a s asistentmi učiteľa – vytváranie Individuálnych výchovno-vzdelávacích programov, odborné konzultácie o konkrétnych potrebách žiakov a úpravách ich vzdelávania a hodnotenia vo všetkých dotknutých predmetoch; metodické vedenie, vzdelávacie aktivity.
Spolupráca s rodinou – individuálne konzultácie podľa potreby; metodické vedenie domácej prípravy a nápravy oslabených oblastí; príprava a vedenie vzdelávacích aktivít pre rodičov.
Spolupráca s výchovným poradcom - je zameraná aj na absolvovanie celoštátneho testovania žiakov piateho a deviateho ročníka, ktorí majú špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby a na ich nasmerovanie na primeraný typ strednej školy.
Spolupráca s vychovávateľkami ŠKD, s pedagógmi MŠ – odborné konzultácie o konkrétnych potrebách žiakov.
Spolupráca s odbornými zariadeniami – CPP, CŠPP,
Konzultácie, rady a informácie ostatným pedagogickým pracovníkom školy i rodičom žiaka.
Špeciálnopedagogické intervencie sú zamerané na reedukáciu a korekciu negatívneho vplyvu poruchy, postihnutia, zdravotného znevýhodnenia alebo oslabenia na vzdelávacie výsledky a sú prispôsobené výsledkom diagnózy a odporúčaní z poradenského centra alebo pozorovaniu pedagogických a odborných zamestnancov školy.
- Dieťa by malo sedieť v lavici samé, prípadne vedľa veľmi kľudného spolužiaka.